امروز سه شنبه 03 خرداد 1401 sell.cloob24.com
0

سیستم حقوق و دستمزد و تأثیر آن در بهره وری سازمان

تجربه ای در بهبود و ارتقای بهره وری در فرایند تولید

(در نظام بهره برداری و نگهداری ماشین آلات)

پیشگفتار

در اجرای سیاست و برنامه های دولت و محور قرا گرفتن کشاورزی، وزارت کشاورزی نیز به نوبه خود به عنوان متولی آن جهت آماده سازی بستر کار و مکانیزاسیون کشاورزی، تعدادی ماشین آلات عمرانی و راهسازی تأمین کرد و متناسب با نیاز استانها در سطح کشور توزیع نمود تا در پروژه های عمرانی از جمله

  • تسطیح و یکپارچگی سازی اراضی
  • احداث سدهای خاکی
  • احداث شبکه های آبیاری و زهکشی
  • احداث جاده بین مزارع

و سایر کارهای محوله فعالیت نماید.

در سال 1371 به منظور استفاده بهینه از ماشین آلات و ایجاد انگیزه در یک نظام بهره برداری و نگهداری ماشین آلات شرکتی تحت عنوان شرکت خدمات مهندسی آب و خاک کشور (سهامی خاص) تأسیس گردید.

در راستای تحقق اهداف سازمانی و به منظور بکار گیری تجربه در کنار دانش و رفع نواقص موجود از جمله بورکراسی اداری، پرداخت حقوق و دستمزد به صورت ماهیانه، کم بودن حقوق و دستمزد و پیروی از این اصل که «تا زمانیکه اهداف شخص تأمین نگردد. اهداف سازمانی تحقق پیدا نخواهد کرد»سازمان ناگزیر شد شیوه پرداخت حقوق و دستمزد را بر مبنا ی «پرداخت مزد برای واحد کار» تغییر دهد که نتایج حاصله عبارت بودند از:

  • افزایش حقوق و دستمزد 200%
  • کاهش هزینه تعمیرات 30%
  • کاهش زمان توقف 25%
  • کوتاه شدن زمان اجرای پروژه 20%

به طور کلی نتایج حاصله باعث افزایش بهره وری در نظام بهره برداری و نگهداشتن ماشین آلات گردیده.

ضرورت و اهمیت کار

مفهوم کار چیست؟ چرا مردم کار می کنند؟ از کار چه  چیزی بدست  می آید؟ چرا بعضی از مردم درست کار می کنند، در حالی که بعضی دیگر چنین نیستند؟ این ها سؤالاتی است که هر کس کم و بیش در زندگی خود با آن مواجه بوده است.

باید دانست که اهمیت کار تنها به زمانی که به خود اختصاص می دهد مربوط نیست، بلکه کار عامل قدرتمندی در تأمین نیازهای اقتصادی، اجتماعی و روانی انسان می باشد. کار علاوه بر اینکه وسیله ای برای تأمین نیازهای مادی زندگی است، می تواند پاسخگوی بسیاری از نیازهای عمیق و اساسی بشر هم باشد از جمله:

نیاز به کسب موفقیت، نیاز به تأیید و پذیرش دیگران، نیاز به ایجاد روابط شخصی و اجتماعی، نیاز به داشتن پایگاه اجتماعی، نیاز به مفید بودن و خدمت کردن به دیگران بقای عزت نفس، احساس ارزشمندی و مسئولیت پذیری، کسب هویت و پوچی  است.

تعریف کار

اصطلاح کار در فرهنگ فارسی معین، به معنی آنچه از شخص یا شی صادر می‌شود، فعل، عمل، شغل، پیشه و … آمده است، در فیزیک ، تبدیل یا انتقال انرژی «  کار»  نامیده می شود.


خرید و دانلود - 20,900 تومان
تبلیغات متنی
فروشگاه ساز رایگان فایل - سیستم همکاری در فروش فایل
بدون هیچ گونه سرمایه ای از اینترنت کسب درآمد کنید.
بهترین فرصت برای مدیران وبلاگ و وب سایتها برای کسب درآمد از اینترنت
WwW.PnuBlog.Com