امروز سه شنبه 03 خرداد 1401 sell.cloob24.com
0

گزارش کارآموزی نحوه اجرای ساختمان در 34 صفحه


گزارش کارآموزی که از نظرتان می گذرد حاصل تلاش ماههای اخیر بنده در انواع ساختمانهایی بوده که از نزدیک با نحوه اجراء آنها آشنا شدم.
امید است بازتابش تلاش و کوشش تمام دستهایی باشد که برای اعتلا و پیشرفت ایران عزیز در زمینه عمران و آبادی شب و روز نمی شناسند و از طرفی به نوبه خود آرزو دارم بتوانم با تمام دل و جان به خاک و ملت ایران زمین خدمت کنم و برای آن تلاش خواهم کرد.
همانطوریکه تارخ دانان و تاریخ نویسان غربی خود اذعان نموده اند اولیت سازندگان سرپناه و به عبارتی ساختمان در گیتی ایرانیان بوده اند و به همین علت شرایط جغرافیایی منطقه نمی توانستند در غارها زندگی کنند و به همین خاطر دیوارهایی را به ارتفاع قدشان و یت کمی بلندتر می ساختنند و بعد تنه درختان را صاف کرده و روی دیوارها می انداختند که ما امروزه به آن نان تیر داده این و روی تیرها را با پوشال گیاهان منطقه می پوشاندند و در واقع ایزولاسیون می کردند و این سازه که ما در اصطلاح امروزی ساختمان بنایی به آنم داده ایم مربوط به حداقل شش الی هفت سال پیش است که دریاچه مرکزی ایران واقع در دشت کویر  و دشت لوت در اثر گسل به وجود آمده و آتشفشان دماوند خشک نشده بود و شهر سیلک (کاشان) به عنوان پایتخت ایران به حساب می آمد که ملکه مادر (ماما) بعنوان پادشاه ایران که نزد ایرانیان (ایران بانو) خوانده می شد در آن زندگی می کرد که با هوش ترین زن ایرانی بود و با قایقی که گوزنها آن را می کشیدند سراسر دریاچه کمرکزی را می گشت و به شهرهای ایران در شمال و جنوب و شرق و غرب سرکشی می کرد و همین هوش آنان بود که موجب پیشرفت در ساخت خانه و بعدها در دوران هخامنشی در شهرسازی گردید.
در دوران هخامنشیان ایرانیان پی ستونها را از پائین به هم وصل می کردند و در واقع فونداسیون نواری اجرات می کردند و ستونها در بالای ساختمان به هم متصل می کردند یا شاه تیرها را اجرا می کردند و بدین ترتیب یک ساختمان اسکلت سنگی‌، چوبی می ساختند تا در مقابل زلزله مقاوم باشد و به همین خاطر است که اندیشمندان تاریخ دنیا ایرانیان را اولین مهندسان ساختمان و راهسازی می دانند.
متأسفانه امروزه شاهددهستیم که بیشتر ساختمانها در مناطق فقیرنشین با همان اصول اولیه ساخته می شود که در تاریخ ثبت شده است بخاطر اینکه در عمران نقش اساسی را اقتصاد تعیین می کند که این عامل موجب سرپیچی مسئولین از قوانین و ضوابط ساختمانی می شود که بتایستی موجب توجه جدی قرار گیرد زیرا اکثر ساختمانهایی که ساخته می شوند دوام لازم را ندارند و بیشتر اصول مهندسی در آنها اجرا نگردیده است. عامل دیگر بی اطلاعی مهندسانی است که همه چیز را در دانشگاه به طور تئوریک آموخته اند و تا خود را به کار عملی وفق بدهند مدت زیادی طول می کشد که در این مدت صدمات شدیدی را بر پیکر ساختمان سازی و شهرسازی وارد می کنند.
فهرست
عنوان

صفحه
فصل اول: آشنایی کای با مکان کارآموزی
فصل دوم: ارزیابی بخشهای مرتبط با رشته عملی کارآموز
فصل سوم: آزمون آمخته ها و نتایج و پیشنهادات
-مقایسه اجرایی ساختمان ها بنایی، فلزی، بتنی
1-ساختمان بنایی
-پی کنی
: نحوه اجرای آرماتوربندی فونداسیون
: انواع قالب بندی کلاف تحتانی
: بتن ریزی فنداسیون
: کلاف قائم و افقی
: ستون گذاری
: تیرریزی
1-8: بادبند افقی
1-9: اجرای پله فلزی
0:
2-ساختمانهای اسکلت فولادی
: پی کنی و پی ریزی
: فونداسیون فنودیاتک
: نصب بیس پلیتها
: فونداسیون نواری
: فونداسیون منفرد
: فونداسیون گسترده
: پی گسترده از دال یکپارچه
: پس گسترده محفظه ای
8: نصب ستونها
: انواع بادبند
: اجرای پله
-: اجرای سقف ساختمان اسکلت فلزی
-طاق ضربی
-تیرچه بلوک
-سقف دال بتنی پیش ساخته
-سقف دال بتنی در جا
3-ساختمان اسکلت بتن آرمه:
3-1: پی و اجرای آن
3-2: اجرای ستونهای بتنی
3-3: اجرای تیر و سقف
3-4: اجرای سقف تیرچه بلوک
3-5: انواع شمعها


-کارهای انجام شده در محیط کارگاه
در روزهای نخستین حضور در کارگاه با محیط کارگاه و مقررات آن تا حدی آشنا شدم، سپس نقشه های اجرائی را دیدم و با درست خواندن آنها آشنا شدم.
نقشه های اجرایی یکی از مهمترین کارهای لخش کارگاه می باشد، زیرا همه چیز از قبیل متره، قالب بندی و غیره، همه از روی نقشه های اجرائی کنترل می شوند. در روزهای بعد متره کردن ستونها و تیرها و دیوارهای برشی را تا حدی یاد گرفتم و همچنین برآورد کردن میزان میاگردها و قالبها و بتن را انجام دادن.
چون تیپ های مختلف ستون و تیر در هر طبقه وجود دارد و در هر طبقه ابعاد ستون ها نغییر می کند، بنابراین متره کردن را باید با دقت انجام داد و برای هرکدام جداگانه نوع، ابعاد و تعداد میلگردها را درآورد و کوچکترین اشتباه می تواند تمام محاسبات را برهم زند.
همچنین با کزارش نویسی و نوشتن صورت وضعیت کارها و فعالیتهای انجام شده در محیط کارگاه رابط شرکت با محیط کارگاه بودم و از نزدیک نحوه اجراء و ساخت اسکلت فلزی را شاهد بوده و با جزئیات آن آشنا شدوم.
و با توجه به گستردگی دامنه رشته عمران در کارهای اجرایی و جهت اجراء سازه ها این رشته را رشته هایی نظیر برق، مکانیک، صنایع، ماشین آلات و غیره در ارتباط تنگاتنگی قرار دارد که در محیط کارگاه با افرادی با تخصصهای گوناگون روبرو شدم و مابقی موارد که در ادامه گزارش آورده شده اند.
نصب بیی پلیتها
پایه ستونهای فولادی به دقت طوری ماشین کاری می شوند که به طور واقعی برروی صفحات زیرستون بنشینند. این صفحات خود با جوشکاری به ستون متصل می شوند. هدف از این صفحات زیرستون ایجاد سطح اتکاری کافی در پای ستون جهت قرارگرفتن در پی بتن است تا علاوه بر جلوگیری از خرد شدن بتن امکان پیچ کردن ستون به پی بتنی نیز فراهم گردد. دو نوع صفحه مورد استفاده یکی صفحه نسبتاً نازکی است به ضخامت 12 میلی متر و دیگری شمشی تخت و ضخیم.
با (0.000 ±) نمایش می دهد علامت های را می زنند که ارتفاع (0.0 ±) یا از زمین کناری بلندتر است که در آن صورت ارتفاع مربوط به زمین با علامت منفی نوشته شده و یا پایین تر از زمین کناری است، که در آن صورت با علامت مثبت نوشته می شود.
پس از آن که علامت گذاری تمام شد بر طبق آکسی که در نقشه آورده شده ریسمانی در یک آکس طولی و یک آکس عرضی می بندند به طوری که در محل قرارگیری بیس پلیتها دو ریسمان کاملاً بر هم عمود باشند که محل برخورد دو ریسمان وسط بیس پلیت خواهد بود و ریسمانها در اینجا نقش تراز را هم بازی می کنند چون دو طرف ریسمان به یک تراز بسته شده است تمام شدن کار بیس پلیتها، یک آکس، کاملاً به موازات هم و در تراز یکدیگر قرار می گیرند زیرا اگر بیس پلیتها در یک تراز نباشند به همان ترتیب سقف ساختمان نیز تراز نخواهد بود و این یک ایراد بزرگ برای ساختمان به شمار می رود.
بعد از عملیات بتن ریزی بیس پلیتها مجدداً باز و دوباره ملات نرمه (بتن گروت) زیر آن می ریزند و توسط پیچها تراز می کنند یعنی عملیات هواگیری انجام می دهند چون احتمال دارد هنگام بتن ریزی بتن کاملاً زیر پلیت را پر نکرده باشد.
فونداسیون نواری
پی نواری از یک نوار پیوسته طولی بتنی تشکیل می گردد که برای گستردن بار یکنواخت دیوارهای آجری، بنایی یا بتنی بر سطح کافی از خاک زیرین طراحی می شود. گستره نوار به بارهای پی و ظرفیت باربری و مقاومت برشی خاک زیرین بستگی دارد. ضخامت پی به مقاومت مصالح پی وابسته است. پی های نتواری پهن معمولاً از بتن مسلح ساخته می شوند.
فونداسیون دوطرفه و نواری یک طرفه است که بر حسب موقعیت جغرافیایی منطقه و زلزله خیز بودن منطقه و بارهای وارده در روی فونداسیون از نوع یک طرفه یا دو طرفه استفاده می شود که نوع دوطرفه یا مشبک نسبت به نوع یک طرفه قوی تر است.
در برخی موارد بر اساس بارهای وارده و اینکه منطقه زلزله خیز و یا خاک مقاومت کافی ندارد عرض پی های نواری دوطرفه یا مشبک به قدری بزرگ می شود که مجبور هستی کل کف ساختمان آرماتوربندی و بتون ریزی کنیم که به آتن پی رادیه یا گسترده گفته می شود.
فونداسیون منفرد
در اینجا چیزی به نام شناژ نداریم و عرض و ارتقاع مقطع چه زیر بتن و چه در قسمتهای دیگر یکسان است ولی در نوع یک طرفه، همانطور که از اسمش پیداست در یک جهت پی منفرد ولی در جهت دیگر نواری است.
فونداسیون رادیه (گسترده)
پی گسترده در دو جهت حالت پیوسته دارد و معمولاً سطحی معادل یا بزرگتر از مساحت ساختمان یا سازه را در بر می گیرد. از پی های گسترده در این موارد استفاده می شود: برای سازه های سبک بار روی خاکهای دارای ظرفیت باربری ضعیف، در مواردی که تنوع موجود در شرایط خاک گسترش قابل توجه بار را ضروری می سازد، برای بارهای سنگین تر به جای پی های جداگانه، در موارد بزرگ بودن نشستهای ناهمسان و در مواردی که احتمال نشست معدنی وجود دارد. سه نوع پی گسترده بتن مسلح عبارتند از:
-پی گسترده از دال یکپارچه
-پی گسترده از دال و تیر
-پی گسترده محفظه ای (صندوقه ای)
پی گسترده از دال یکپارچه
این پی گسترده در واقع یک دال بتن مسلح یکپارچه با ضخامت معمولا یکنواخت است که برروی خاکهایی با ظرفیت باری ضعیف یا متنوع ریخته می شود، تا بار دیوارها و ستونهای سازه سبک بر کل سطح ساختمان گسترده شود. دال یکپارچه پی گسترده تکیه گاه ستونهای بتن مسلح را فراهم می سازد. ستونها دارای پایه های مایچه ای هستند تا با گسترش بار نقطه ای در مقابل برش سوراخ شدگی مقاومت کنند. دال یکپارچه پی گسترده به همراه تیرهای کناری روزده در زیر سطح زمین ریخته می شود. کف تحتانی شکل یک کف آزاد چوبی را خواهد داشت.
پی گسترده متشکل از دال و تیر
برای تحمل بارهای سنگین تر دیوارها یا ستونها استفاده می شود، ضخامت دال یکپارچه به عنوان پی باید مقدار قابل توجهی باشد. برای حداکثر استفاده اقتصادی از بتن مسلح در پی گسترده متشکل از دال و تیر استفاده می شود. این پی از تیرهای روزده یا زیرخوابی تشکیل می گردد که با گرفتن بار دیوار یا ستونها، آنها را برروی دال یکپارچه روی خاک طبیعی زیرین می گسترانند. در خاکهای متراکمی که امکان حفاری ترانشه ها بدون استفاده از شمع بندی وجود دارد، استفاده از تیرهای روزده ضرورت پیدا می کند.
پی گسترده محفظه ای (صندوقه ای)
در مواردی که نشستهای ناهمسان مقدار قابل توجهی است و پی ها باید بارهای سنگینی را تحمل کنند، صلبیت زیاد پی گسترده بتن مسلح یکپارچه محفظه ای سودمند است. این نوع پی گستنرده از دالهای فوقانی و تحتانی تشکیل می شود که توسط تیغه های عرضی عمودی در هر دو جهت از هم جدا و تقویت شده اند. پی گسترده محفظه ای می تواند از عمق کامنل طبقه زیرزمین برخوردار باشد و از محفظه های پی برای ماشین آلات مکانیکی و انبار استفاده شود. از پی گسترده محفظه ای به هنگام ساخت زیرزمینهای عمیق نیز استفاده می شود تا با بهره گیری از فشار سربار که در گودهای عمیق روی می دهد، از میزان نشست کاسته شود.


خرید و دانلود - 7,700 تومان
تبلیغات متنی
فروشگاه ساز رایگان فایل - سیستم همکاری در فروش فایل
بدون هیچ گونه سرمایه ای از اینترنت کسب درآمد کنید.
بهترین فرصت برای مدیران وبلاگ و وب سایتها برای کسب درآمد از اینترنت
WwW.PnuBlog.Com