امروز یکشنبه 01 خرداد 1401 sell.cloob24.com
0

گزارش کارآموزی مدیریت و حسابداری در شرکت غذایی پیچک در 43 صفحه


مقدمه:
در سال مالی 1381 هیئت مدیره شرکت با مطالعه وضعیت تولید و فروش سنوات قبل و در نظر گرفتن کشش بازار و با توجه به رهنمودهای مجمع عمومی عادی سال 1380 برنامه عملیاتی خود را در زمینه های تولید، فروش، نیروی انسانی و تأمین مالی تدوین نموده و علیرغم محدودیتهای شدید مالی، سعی شد تا حد امکان اهداف مورد نظر به اجرا درآورده شود.
با توجه به اینکه سال 1381 با زیان انتقالی از سال قبل آغاز گردیده هیئت مدیره تمهیداتی را در سال مالی مورد گزارش پیش بینی نمود تا ضمن سودآوری نمودن شرکت، برخی از اقدامات زیربنائی که لازمه تداوم فعالیت شرکت می باشند نیز صورت پذیرد. از آن جمله می توان به بازسازی سالن خوروش، اخذ نشان استاندارد برای چند نوع از محصولات و اخذ گواهی بین المللی برای رب گوچه فرنگی و ثبت افزایش سرمایه را خاطر نشان کرد. در این راستا همانگونه که صورتهای مالی سال مورد گزارش گواهی می دهد علاوه بر سودآوری شرکت به روش مویرگی اقدامات اساسی نیز با موفقیت به انجام رسید هیئت مدیره شرکت پیچک امید دارد با استمداد از درگاه احدیت و راهنمایی ارزنده مجمع محترم و پیشنهادات کارورزان عزیز به اهداف عالیه صاحبان محترم سهام و حداکثر سازی ارزش شرکت نائل گردد.
فهرست مطالب
عنوان   صفحه
  1- فصل اول: آشنای کلی با مکان کارآموزی 1
-تاریخچه    2
نمودار سازمانی        4
3-1-شرح مختصری از مکان کارآموزی   5
  2- فصل دوم:ارزیابی بخشهای مرتبط با رشته کارآموزی       6
- اصول و مبانی کلی حسابها 7
اصول و مبانی کلی حسابهای مالی    7
کلیات تولید     8
4-2- اصول و عوامل قیمت تمام شده 10
5-2- عوامل قیمت تمام شده       11
-2-مواد اولیه و بسته بندی اصلی 12
-2-سربار(هزینه های تولید)    12
6-2-ضایعات تولیدی        14
7-2-مراکز هزینه      15
عنوان   صفحه
-2-مراکز هزینه(دوایر) تولیدی     15
-2-مراکز هزینه (دوایر) تشکیلاتی      17
8-2-اصول و مبانی کلی بودجه و استانداردها    18
9-2-محاسبه قیمت تمام شده استاندارد تولیدات    19
10-2-اصول و مبانی کلی روشها 22
  3-فصل سوم:آزمون آموخته ها و نتایج آشنایی با شرکت صنایع غذایی پیچک   23
-فعالیت مالی      24
-3-دایره دریافت و پرداخت 24
3-دایره صدور اسناد و دفترداری      26
شرایط اجرای نظام حسابداری مالی (صنعتی)      26
3-3-حسابها      27
4-3-روشها      27
5-3-توضیح فرم سند حسابداری 28
6تعریف عملیات مختلف مالی و انجام ثبت حسابداری و تعیین چگونگی شناسایی سود و بستن حسابها   28
عنوان   صفحه
7-3-تعیین کنترلهای داخلی لازم در مراحل مختلف    30
-3-نحوه کنترل داخلی 31
-3-دریافتها      31
8-3-خلاصه اهم رویه های حسابداری      32
1-8-3-موجودی مواد و کالا      32
9-3-نسبتهای مالی     32
1-9-3-نسبتهای نقدینگی   33
-3-نسبتهای سرمایه گذاری     33
3-9-3-نسبتهای سودآوری 33
10-3-عملکرد مالی شرکت        35
0-3-سود و زیان       35
-3-ترازنامه     35
  4-فصل چهارم:انتقادات و پیشنهادات     36
-انتقادات و پیشنهادات 37
  5-فصل پنجم:پیوست       39
عنوان   صفحه
-فرم پیشرفت کارآموزی (فرم شماره 1 و2)
-فرم پایان دوره کارآموزی
3-5-فرم شرح گزارش ماهانه
4-5-فرم نظرات و پیشنهادات
5-5-صورت هزینه تنخواه گردان
6-5-برگ پرداخت طی اسناد بهادار
7-5-عملکرد مالی شرکت (سود و زیان، ترازنامه)
8-5-نسبتهای مالی
9-5-نمودار مقدار واقعی فروش
10-5-فرم سند حسابداری
1-سر فصلهای حسابداری
1-فصل اول
-تاریخچه فعالیت شرکت
شرکت پیچک در تاریخ 2/12/1348 به صورت شرکت سهامی خاص تأسیس شده و طی شماره 13750 مورخ 2/12/1348 در اداره ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسیده است.
شرکت در تاریخ 13/12/1369 در بورس اوراق بهادار پذیرفته شده و در تاریخ 16/5/1372 به شرکت سهامی عام تبدیل شده است. مرکز اصلی شرکت در تهران، خیابان باقرخان، خیابان دکتر قریب شماره 137 و محل کارخانه در شهریار، قریه بردآباد واقع است.

فعالیت اصلی شرکت
موضوع فعالیت شرکت طبق ماده(3) اساسنامه عبارت از تهیه و تولید انواع مواد غذایی عملیات دامداری، کشاورزی، باغداری، ساخت انواع کنسرو، غذاهای منجمد، ایجاد سردخانه جهت نگهداری فرآورده های فوق و میوه تازه و واردات ماشین آلات، مواد اولیه مورد نیاز شرکت و صادرات است.
به موجب پروانه بهره برداری شماره 360509 مورخ 30/12/54 که توسط وزارت صنایع صادر شده، بهره برداری از کارخانه شرکت با ظرفیت 1800 تن در تاریخ 30/12/54 آغاز شده است.
وضعیت اشتغال
متوسط تعداد کارکنان دائم و موقت طی سال به شرح زیر بوده است:
سال 1382   سال 1382
   نفر      نفر
کارکنان دائم      85     90
کارکنان موقت   35     18     
   120   108

مبنای تهیه صورتهای مالی
صورتهای مالی اساساً بر مبنای بهای تمام شده تاریخی تهیه و در مواد مقتضی از ارزشهای جاری نیز استفاده شده است.
-1-شرح مختصری از مکان کارآموزی
مشخصات تولیدی شرکت:
تولیدات شرکت را محصولات غذایی و سبزیجات منجمد تشکیل می دهد که در بسته بندیهائی به صورت قوطی، شیشه و یا پلاستیک عرضه می گردد. این محصولات در حال حاضر شامل کنسرو (ماهی تن، خورشت قرمه سبزی، خورشت قیمه سیب زمینی، لوبیا چیتی با گوشت و سس، لوبیا سبز و نخود فرنگی) کمپوت، خیارشور، سس مایونز و انواع سبزیجات منجمد(باقلا و لوبیا سبز، نخود فرنگی، پیاز و بامیه) می باشد که به صورت مرحله ای و انبوه تولید می شوند.
اغلب محصولات به تبع مواد اولیه نیاز در ساخت آنها در فصلهای بخصوصی از سال تولید شده و طی سال به فروش می رسند در نتیجه برنامه ریزی خرید مواد اولیه مورد نیاز و عقد قراردادها در زمان مناسب و وجود سرمیاه در گردش کافی، از عوامل مهمی است که در میزان تولید محصولات دخالت مؤثر دارند.
عملیات تولیدی در پنج کارگاه تولیدی «تن ماهی»، «کنسروهای گوشتی»، «سبزیجات منجمد و کنسورهای غیر گوشتی»، «سس مایونز» و «همبرگر و کباب لوله ای» انجام می شود.

-2-اصول و مبای کلی حسابها
اصول و اهداف کلی حسابها، ایجاد امکان طبقه بندی و تفکیک حسابها به منظور جمع آوری و کنترل اطلاعات و ارقام مالی و تهیه و ارائه گزارشات و اعمال کنترلهای داخلی می باشد. حسابهای شرکت با خصوصیات سادگی، سهولت و انعطاف پذیری طراحی خواهند سد به نحوی که بتوان علاوه بر محاسبات مربوط به تعیین قیمت تمام شده محصولات در مقاطع ضروری، قابلیت کنترل بر مواد مصرفی و هزینه ها و مغایرت مربوطه را امکانپذیر ساخت.

اصول و مبانی کلی حسابهای مالی
حسابهای دارائیهای ثابت شرکت بر اساس نوع و یا داویر استفاده کننده تنظیم شده است. بر همین اساس وسائط نقلیه بر مبنای نوع و سایر دارائیهای ثابت بر اساس محل استقرار داویر استفاده کننده تفکیک گردیده اند. مظر به اینکه احتمال فقدان اطلاعات لازم در طبقه بندی دارایئاهای ثابت مطابق حسابهای تنظیمی در برخی از موارد وجود خواهد داشت لذا جهت هر یک از گروه دارائیها ثابت فوق که این احتمال وجود دارد یک حساب تحت عنوان «تفکیک نشده» ایجاد خواهد شد که این حساب تا هنگام تفکیک کامل آن گروه بر اساس طبقه بندی جدید مورد استفاده واقع می گردد.
از آنجائیکه سیاست کلی و متداول شرکت وصول مبلغ فروش قبل از صدور صورتحساب و تحویل کالا و نتیجتاً به صورت پیش دیافت می باشد، ثبت حسابداری مربوطه از طریق حساب جاری مشتریان انجام میپذیرد.
در مواردی نیز که فروش اعتباری بوده و یا وصول مبلغ فروش پس از صدور صورتحساب می باشد، ثبت حسابداری از طریق جاری مشتریان بعمل خواهد آمد. در پایان سال مالی مانده بدهکار هر یک از مشتریان به حساب بدهکاران تجاری و یا مانده بستنکاری آنها به حساب پیش دریافتها منتقل خواهد شد.
در صورت تشخیص مدیریت و به منظور ایجاد امکان کنترل صحیح و منطقی بر موجودیهای شرکت برخی از گروههای موجودی به دو بخش اقلام عمده و جزئی قابل تفکیک می باشد. اقلام عمده از طریق ایجاد کارت حسابداری انبار کنترل و هزینه مصرف آنها به هنگام استفاده، در حسابهای مربوط حسب مورد منظور خواهد شد. مصرف اقلام جزئی بر اساس بودجه در پایان هر ماه به حساب هزینه منظور شده و تعدیلات لازم در پایان ماه و همچنین سال مالی س از شمارش عینی به عمل خواهد آمد. تفکیک موجودیهای شرکت به اقلام عمده و جزئی با استفاده از دستورالعملی که به همین منظور تهیه می گردد به عمل خواهد آمد.
در نظام پیشنهادی حساب صندوق حذف گردیده و پرداختهائی که در حال حاضر توسط صندوق انجام می گیرد از طریق حسابهای تنخواه گردان مورد ثبت قرار خواهد گرفت. همچنین کلیه دریافتها عیناً در همان روز یا روز بعد به حساب بانک واریز و در حساب جاری شرکت ثبت می شود

کلیات تولید
محصولات تولیدی شرکت عبارت از انواع کنسروهای گوشتی و غیر گوشتی، فرآورده‌های گوشتی، سبزیجات منجمد، کمپوت، خیارشور و سس مایونز می باشد که در پنج کارگاه تولیدی «تن ماهی»، «کنسروهای گوشتی»، «همبرگر و کباب لوله ای»، «سبزیجات منجمد و کنسروهای غیر گوشتی» و «سس مایونز» کلاً تحت نظارت مدیریت تولید انجام می شود.
نحوه تولید محصولات به صورت انبوه بر اساس برنامه خرید و رسید مواد اولیه می باشد. شرکت علاوه بر تولید محصولات جهت فروش، سفارشاتی نیز از بعضی ارگانهای دولتی و سایر اشخاص حقیقی و حقوقی به منظور تولید محصولات کارمزدی با کیفیت اختصاصی دریافت می نماید. انجام خدمات تولیدی کارمزدی در اغلب موارد با دریافت مواد اولیه از جانب مشتریان صورت می پذیرد.
برنامه تولید با توجه به عوامل زیر توسط مدیریت کارخانه برای مقاطع سالیانه تعیین و ابلاغ می شود. لکن، طی سال با توجه به سهمیه شرکت از مواد اولیه و امکانات خرید مواد اولیه غیر سهمیه ای امکان تغییرات در مقدار تولیدات پیش بینی شده وجود دارد.
1-   ظرفیت تولید واقعی ماشین آلات
2-   میزان مواد اولیه و بسته بندی موجود و قابل دسترس با توجه به سهمیه شرکت و امکانات خرید
مواد اولیه و بسته یندی مورد مصرف کارگاههای تولیدی از انبارهای مربوط روزانه درخواست و تحویل شده و محصولات تولیدی پس از گذراندن دوره قرنطینه(محصولات با بسته بندی قوطی) و قبل از مرحله اتیکت زنی به انبار محصول تحویل می گردد. مرحلع اتیکت زنی گرچه جزئی از مراحل تکمیل تولید است ولی در حال حاضر توسط پرسنلی که در اختیار انبار محصول قرار دارد انجام می شود.
ضایعات ایجاد شده در کارگاه های شرکت به دو دسته تقسیم می شوند:ضایعات دست اول مربوط به ابتدای خط تولید بوده و اصطلاحاً ضایعات اول خط نامیده می شوند. این ضایعات شامل ضایعات ماهی، گوشت، قوطی، درب قوطی، شیشه، درب شیشه، پیاز و سبزیجات خام و خیار می باشد. تعدادی از اقلام ضایعاتی از جمله ضایعات ماهی و شیشه قابل فروش و بقیه ضایعات اول خط دور ریختنی می باشند. ضایعات دسته دوم مربوط به ضایعاتی است که در طول خط تولید ایجاد می شود که در مراحل مختلف تولید امکان به وجود آمدن آنها میرود اینگونه ضایعات در صورتیکه قابل برگشت به خط تولید باشند، مجدداً مورد استفاده قرار می گیرند و در صورتیکه غیر قابل استفاده باشند جزء ضایعات تولید محسوب می گردند.
سرویسهای اصلی مورد استفاده خطوط تولید عبارتند از بخار و هوای فشرده برای مصرف پخت در اتوکلاهاو و شستشوی ظروف بسته بندی (قوطی و شیشه) و نیروی برق برای به حرکت درآوردن ماشین آلات خطوط تولید.

4-2-اصول و عوامل قیمت تمام شده
طرح حسابداری صنعتی در مورد محصولات کارگاه های تولید پنج گانه شرکت بر اساس روش هزینه یابی مرحله ای با نرخ گذاری استاندارد می باشد. در این روش پیش از شروع سال مالی با استفاده از استانداردهای نرخ و مصرف مواد و همچنین بودجه هزینه های شرکت، قیمت تمام شده محصولات تولیدی به صورت مرحله ای پیش بینی و محاسبه می گردد. محاسبات مربوط به قیمت تمام شده استاندارد محصولات با استفاده از بودجهشرکت انجام شده و بر پایه ظرفیت تولیدی خطوط نیروی انسانی مورد نیاز، مصارف مواد و پیش بینی هزینه های سربار صورت می پذیرد. در طی دوره مالی مقادیر واقعی مصرف مواد و اقلام هزینه ها به صورت واقعی در حسابهای شرکت به ثبت رسیده و محصولات تولید شده با نرخهای استاندارد انعکاس می یابد. از مقایسه ارقام واقعی و ثبت شده در حسابها جهت هر یک از عوامل قیمت تمام شده، مغایراتی پدید می آید که در حسابهای مغایرتهای مربوط ثبت می شود. این مغایرتها پس از تجزیه و تحلیلهای موردی منجر به اطلاعاتی در زمینه یاری رساندن به مدیریت در اعمال کنترلهای عملیاتی و در نتیجه بر حسب نتایج حاصله از تحلیلها، مغایرتها می توانند به صورت جزئی از قیت تمام شده تولید محصولات به حساب آمده و یا تحت عنوان هزینه های غیر مترقبه منظور شود.
بر پایه طرح پیشنهادی، سیستم حسابداری صنعتی شرکت از نظر دفترداری به صورت ادغام شده با حسابداری مالی موجود در نظر گرفته شده است به نحوی که عوامل بهای تمام شده در همان دفاتر و روزنامه کل که فعالیتهای مالی نیز در آن به ثبت میرسد انعکاس می یابد.

5-2-عوامل قیمت تمام شده
عوامل قیمت تمام شده محصولات از دو بخش اساسی«مواد اولیه و بسته بندی اصلی» و «سربار» تشکیل می گردد.
-2-مواد اولیه و بسته بندی اصلی
مواد اولیه و بسته بندی اصلی به موادی اطلاق می شود که از نظر سهم آنها در قیمت تمام شده محصولات قابل توجه می باشند. مواد اولیه و بسته بندی که اصلی تلقی می شوند شامل: ماهی، گوشت، پروتئین سویا، روغن، تخم مرغ، پیاز خام، لوبیا، نخود، خیار، قوطی و شیشه می باشد که می توانند در انواع مختلف خریداری و مصرف شده و با نرخ استاندارد در حسابها ثبت شوند.

-3-دایره دریافت و پرداخت
وجوه حاصل از فروش و سایر دریافتها شرکت پس از واریز وجه به بانک و ارائه فیش بانکی یا اسناد بهادار مبنای صدور رسید وجه نقد و اسناد بهادار قرار می گیرد. با توجه به این که در نام پیشنهادی صندوق حذف گردیده در مواردی که امکان واریز وجه به بانک وجود ندارد وجه مربوطه به مسئول دریافت و پرداخت تحویل شده و «رسید وجه نقد و اسناد بهادار» صادر می گردد. وجه نقد دریافتی تا پایان روز یا اول روز بعد به بانک واریز می شود.پرداختهای شرکت به دو صورت پرداخت از محل حسابهای بانکی و پرداخت از محل تنخواه گردانها انجام می شود.
پرداخت از محل حسابهای شرکت بابت خریدهای عمده، تأمین تنخواه گردانها، پرداخت حقوق و دستمزد و مزایا و موارد مشابهی می باشد که پس از عملیات رسیدگی با صدور چک و اسناد بهادار از طریق صدور «برگ پرداخت طی اسناد بهادار» انجام می گیرد.
پرداخت از محل تنخواه گردانهای کارخانه با توجه به آئین نامه تنخواه کردان شرکت حد مجاز پرداخت، صورت می گیرد. اینگونه پرداختها به هنگام تأمین تنخواه گردان توسط «دایره رسیدگی» مورد رسیدگی قرار می گیرد.
پرداختهای مساعده حقوق و دستمزد در نیمه اول هر ماه توسط دایره دریافت و پرداخت به کلیه کارکنان صورت می گیرد. بر این اساس کل مبلغ مساعده از جمع صورت مساعده استخراج و معادل آن چک مساعده صادر و پس از نقد نمودن، پرداخت می شود.
پرداخت حقوق و دستمزد و مزایای کارکنان در پایان هر ماه طی صورتحساب حقوق و دستمزد و مزایا پرداخت می شود. اطلاعات مربوط به کارکرد کارکنان توسط امور اداری با استفاده از کارت کارکرد جمع آوری و در حدول محاسبه کارکرد درج می گردد. امور مالی بر اساس جدول کارکرد و دیگر اطلاعات تکمیلی صورت حقوق و دستمزد را تنظیم و دوایر رسیدگی حسابداری ضمن رسیدگی آن با مبنای تهیه (از قبیل احکام پرسنلی، کارتهای کارکرد، کسورات و غیره)، چک حقوق و مزایا را صادر و مبلغ خالص قابل پرداخت به هر یک از کارکنان طی پاکتهای خاصی پرداخت می شود.
ترجیحاً لازم ایت عملیات پرداخت حقوق و دستمزد بیش از یک روز، بطول نیانجامد و مبلغ نقد شده تا پایان روز به کلیه کارکنان پرداخت گردد در غیر این صورت مابلغ پاکتهای تحویل نشده در دوایر دریافت و پرداخت نگهداری و روز بعد عملیات پرداخت ادامه می یابد.

3-دایره صدور اسناد و دفترداری
کلیه عملیات صدور ایناد مالی و صنعتی مربوط به فعالیتهای مختلف شرکت و همچنین کلیه عملیات دفترداری شامل ثبت دفاتر قانونی، ثبت حسابهای معین و تفصیلی، بایگانی و نگهداری اسناد حسابداری محاسبه و تعیین مغایرات در این دایره بطور متمرکز صورت می گیرد.
عملیات بخش بودجه و گزارشات شامل جمع آوری اطلاعات، کنترل آمارهای تولید، برنامه‌ریزی در جهت تهیه بودجه، تنظیم بودجه، تعیین روشها و مبنای هزینه یابی، تهیه قیمت تمام شده استاندارد محصولات/ خدمات و تهیه گزارشات دوره ای جهت مدیریت می باشند.

3شرایط اجرای نظام حسابداری مالی و صنعتی
به منظور استقرار نظام حسابدری صنعتی بر اساس روش هزینه یابی استاندارد، ایجاد شرایط و امکاناتی از طرف شرکت ضروری می باشد. اهم اطلاعاتی که مسئولین شرکت قبل از اجرای نظام می بایستی تهیه نمایند به شرح زیر می باشند:
الف-تعیین نرخ استاندارد جهت هر یک از موارد اولیه و بسته بندی اصلی
ب-تعین مقدار مصرف استاندارد هر یک از مواد مصرفی در یک واحد محصول با در نظر گرفتن افت و ضایهات عادی
پ-تعیین زمان مصرفی استاندارد هر یک از تولیدات
ت-تفکیک دارایئیهای ثابت به مراکز هزینه و تعیین قیمت تمام شده آنها بر اساس ارقان دفتری به نحویکه تخصیص میزان استهلاک دارائیهای ثابت (به عنوان سربار) به هر مرکز هزینه نهایتا به قیمت تمام شده تولیدات امکانپذیر باشد.

3-3-حسابها
حسابهای شرکت به نحوی ایجاد خواهند شد که موارد لازم در رابطه با نیازهای مدیریت و اطلاعات حسابداری صنعتی را در بر داشته و از آن طریق بتوان کنترلهای مالی لازم را سنسبت به فعالیتهای شرکت اعمال نمود.


خرید و دانلود - 7,700 تومان
تبلیغات متنی
فروشگاه ساز رایگان فایل - سیستم همکاری در فروش فایل
بدون هیچ گونه سرمایه ای از اینترنت کسب درآمد کنید.
بهترین فرصت برای مدیران وبلاگ و وب سایتها برای کسب درآمد از اینترنت
WwW.PnuBlog.Com