امروز یکشنبه 01 خرداد 1401 sell.cloob24.com
0

گزارش کارآموزی مدیریت امور مالی شهرداری در 23 صفحه


مقدمه
انسان موجودی است اجتماعی که همیشه و مداوم در حال حرکت و تکاپو و تکامل است و سعی دارد که با دستگیری از همنوعان خود و همیاری روز به روز علم و دانش خود را متحول سازد و با پیشرفت علمش زندگی خود را ارتقاء دهد و سطح زندگی امروزش با دیروز که که نوع ساده تر بود، فرق داشته و بالاتر باشد  و همواره به آینده می نگرد، به همین دلیل به آبادانی و شکوفائی و رشد محل زندگی و شهر و اطراف خود نظر خاصی دارد و در این راستا و برای رسیدن به اهدافش اقدام به ایجاد سازمانها و موسسات زیادی اعم از دولتی و غیر دولتی کرده است.
موسسات دولتی بخش عمده این اهداف را دنبال می کند که از گستردگی و وسعت عظیمی برخوردار می باشد که اداره و کنترل و انجام کارهای این بخش زیر نظر دولت می باشد و دولت است که با تصویب و وضع مقررات و آیین نامه های اجرائی، راه کارها و هدفها را مشخص می نماید و برای اجرای این کار احکام کارپردازان و مدیران را انتخاب می کند تا این که رفاه مردم تامین شود و مردم دارای شهرها و امکانات زندگی مناسبتر و بهتر باشند.
یکی از این سازمانها و دولتی کارآمد که در امر آبادانی و عمران شهرها ایفای خدمت می کند، شهرداری است. هر شهری برای اینکه آباد و زیبا شود نیاز به یک شهرداری دارد تا با یایر دیگر موسسات شهرهایی خوش سیما و آباد برای ملتی خوب و متمدن فراهم‌ آورد.
باید این را در نظر داشت شهرداری هر چه قدر بکشود و آبادانی را به شهرها بیاورد و سختی هائی بر سر راه داشته باشد، سخت تر از آن کار، حفظ و نگهداری آن است که این امر را نمی توان فقط بعهده یک ارگان یا موسسه ای نسبت داد، بلکه باید همه شهروندان نیز در این امر مشارکت و همیاری داشته باشند.
فصل اول
آشنائی کلی با مکان کارآموزی:
       تاریخچه
       اسامی شهرداران میانه (بعد از انقلاب اسلامی)
       چارت سازمانی
       انواع محصولات تولیدی یا خدمات
       شرح مختصری از فرآیند خدماتی
       اهداف سازمان


تاریخچه:
   میانه در جنوب شرقی استان آذربایجان شرقی بر سر راه جاده ترانزیت تبریز - تهران با وسعتی معادل 5590 کیلیومتر مربع قرار گرفته است. میانه با مساحت 9/8 درصد از کل مساحت استان وسیعترین شهرستان استان می باشد. این شهرستان بین دو رشته کوه برغوش در شمال و قافلانکوه در جنوب قرار گرفته و از شمال به شهرستان سراب، از جنوب به استان زنجان، از شرق به خلخال و از غرب به هشترود محدود است.
میانه در تاریخ به اسامی گرمرود و میانج یاد شده. طبق اسناد و مدارک و نوشته های مورخان از لحاظ تاریخی پشتوانه غنی و پرباری دارد. میانه از دیر باز شهری فرهنگی و مذهبی بشمار می رود. این شهر بر اثر حملات مغول یکبار به کلی ویران شده و در دوره های بعدی مجدداً روبه عمران و آبادی  نهاده است. دارای دو رودخانه شهر چای و
قوری چای می باشد.
دانشگاههای پیام نور و دانشگاه آزاد اسلامی با رشته های مختلف و متعدد خود پذیرای انبوه مشتاقان علم و تحصیل معرفت می باشد. جمعیت میانه حدود 77890 نفر می باشد. میانه دارای آثار و ابنیه تاریخی بسیاری است که شکوه و زیبائی معماری دوره اسلامی در آنها بخوبی مشهود و چشمگیر است.
 شهرداری میانه که سازمان خدماتی و اداری مورد نظر و محل کارآموزی اینجانب
می باشد در سال 1314 تاسیس و از نظر درجه بندی سازمان شهرداریها در رده هفتم قرار دارد. شهرداری یکی از اساسی ترین و مهمترین نهادهای سازنده و ارگانهای شهری است که شهرداری میانه نیز در راستای طرحها و هدفهای سازنده خود می کوشد تا شهری آباد در پیش رو داشته باشیم که امیدواریم با تلاشهای دلسوزانه تر و آگاهانه تر دست اندرکاران، کمرنگی آن پررنگتر و چشمگیر تر شود.
4-1 نوع محصولات تولیدی یا خدماتی
    شهرداری سازمانی خدمتی است و در تولید نقشی ندارد و فعالیتها و عمکرد آن مربوط خدمات شهری می باشد که از عمده فعالیتهای آن می توان مختصری به شرح زیر بیان کرد:
1- ایجاد، حفظ و نگهداری از مکانهای عمومی مانند: کتابخانه ها، قرائت خانه ها، آزمایشگاهها، پلها، پارکینگهای عمومی و 000.
2-  ایجاد و نگهداری از تفرجگاههای عمومی مانند: پارکها، باغهای عمومی، ورزشگاهها  و ایجاد فضای سبز.
3- اجاد معابر و گذرگاه و بازسازی آنها،‌مانند: پلها، خیابانهای درون شهری، معابر عمومی، ورودیهای شهر، پایانه های مسافربری و 000.
4- اجاد میادین و زیباسازی شهر، ایجاد میادین و چهارراه ها، ساخت مجسمه ها و نقاشی بزرگان، جدول کشی و نقاشی ساختمانها و دیوارهای بزرگ، نصب مجسمه های تزئینی و 000.
5- خدمات بهداشتی و نظافتی، ایجاد آبراهها، کنال کشی،‌ جمع اوری زباله های شهری و دفع بهداشتی آنها،‌نظافت خابانها و معابر عمومی و 000.
6- سایر خدمات شهرداری: آتش نشانی و اطفاء حریق، ساخت کشتارگاهها، پلاک گذاری کوچه ها، نام گذاری خیابانها، صدور پروانه ساخت منازل،‌ صدور پروانه کسب، اخذ مالیاتهای اختصاصی و 000.
از دیگر فعالیتهای شهرداری که می توان ذکر کرد جلوگیری از ایجاد اماکن و تاسیسات غیرقانونی، برآورد و تنظیم بودجه و متمم و اصلاح بودجه شهرداری می باشد.

شرح مختصری از فرآیند خدماتی
    شهرداری نهادی محلی و خودکفا می باشد که در جهت توسعه و عمران و آبادانی شهر در قالب مقررات و دستورالعملها و آیین نامه های مصوب کل و در چارچوب قانون اساسی فعالیت می نماید. می توان گفت:
که شهرداری در خصوص نظافت سطح شهر و بازسازی معابر، خیابانهای سطح شهر، زیبا سازی شهر و میادین و گذرگاهها و کنترل ساخت و ساز سطح شهر و کنترل اصناف و کسبه و صدور مجوزهای قانونی فعالیت می کند.
بخشی از اوقات فراغت افراد در خانه ها و بخشی دیگر در فضاهای بیرون شهر سپری
 می شود. فضاهای گذران اوقات در شهر به مدیریت خاص خود نیاز دارد و یکی از بهترین فضای این اوقات پارک و کتابخانه می باشد که شهرداری در حدود اعتبارات مصوب و بر اساس بند 6 از ماده 55 قانون شهرداری وظیفه احداث آن را بعهده دارد.
شهرداری ها بر حسب ماده 99 از قانون شهرداری می بایست  برای حریم شهر نقشه شهرسازس تهیه کند. تفرجگاههای پیرامون شهر چنانکه از نامشان پیداست معمولاً در حریم شهرها قرار می گیرند و شهرداری موظف است بر اساس طرحهای مصوب، بر ساخت و ساز در این محدوده نظارت کند و با تخلات سازمانی (بر اساس ماده 100) و تخلفهای بهداشتی بر اساس ماده 55 بند 20 برخورد کند. برای اینکه تبلیغات و اطلاعیه ها در سطح شهر به طور صحیح و به جا انجام پذیرد، شهرداری موظف است در معبر و مکانهای مناسب تابلوهای اعلانات دیواری جهت نصب آگهی و اطلاعیه در سطح شهر نصب کند و همچنین تهیه و نصب تابلوهای جدید اسامی (راهنمای) شهرکها.
    شهرداری با اخذ عوارض نقل و انتقالات و نوسازی و صدور مجوزهای کب و پروانه ساخت و دیگر عوارض می تواند ایجاد درآمد کند و وظایف خود را به خوبی و بموقع انجام دهد.
شورای اسلامی شهرها موظفند که برای شهرداری ها یک شهردار مناسب و کاردان انتخاب و انتصاب نمایند و شهردار منتصب نیز موظف است تا کلیه عملکردهای کارمندان را کنترل و نظارت کند تا وظایف خود را به نحو احسن ایفاء نماید.
بررسی شرح وظایف کارآموز در سازمان
    اینجانب برای ورود به شهرداری بعنوان کارآموز با هماهنگی از طریق امور مالی وارد حسابداری شده و پس از آشنائی با کارشناسان و متصدیان حسابداری در نزد آقای سلطانی کارشناس حسابداری که وظیفه او حسابرسی حسابهای بانکی سازمان است، مشغول به کار گردیدم.
از جمله کارهائی که من در حسابداری انجام می دادم و یاد می گرفتم تنظیم سند نقل و انتقال حساب و سپس ثبت در دفتر بانک و در نهایت تنظیم صورت مغایرت بانکی بود. بدین شرح که ابتدا از واحد درآمد اسناد مربوطه به هزینه و درآمد و سپرده ها و اسناد
(بعنوان حساب انتظامی) دریافت می شد و جمع بندی هر یک از آنها کنترل می شد تا اشتباهی جمع یا ثبت نشده باشند، سپس آنها را در برگه نقل و انتقال ثبت می کردیم که واریزی ها در شماره حساب مشخصی و درآمدها در کدها و ردیفهای معین شده در واحد درآمد وپسرده ها و حسابهای انتظامی مربوط به اشخاص پرداخت کننده ثبت می شدند. اسناد هزینه بعد از اینکه به سند نقل و انتقال حاب انتقال داده می شد به همراه آن و خود هزینه و مدارک پیوستی با شماره خاصی وارد زونکن می شدند.
پس از تنظیم برگه نقل و انتقال حساب، ثبتهائی که مبوط به بانک می شدند ب تفکیک شماره حسابهای بانکی در دفتر بانک ثبت می شدند. پس از پایان هر ماه از بانک ملی که بانک کارپرداز شهرداری می باشد صورت حساب بانکی واریز و وصول وجوه اخذ
می شد تا با استفاده از آن دریافتها و پرداختهای بانکی کنترل شود. بدین صورت که از دفتر بانک ثبتهای بانکی که از برگه نقل و انتقال حساب که قبلاً با شماره برگه مشخص و به ترتیب تاریخ ثبت کرده بودیم استخراج می شد و فیشهای پیوستی آن با شماره فیشها و مبالغ موجود در صورتحساب تطبیق داده می شد تا اطمینان حاصل شود که ثبتهائی که درآمد انجام شده برابر با صورتحساب بانکی باشد. در آخر اگر تفاوتهایی باشد که
 می تواند ناشی از اشتباهات متصدی درآمد یا حسابدار یا بانک باشد یا فیشهای بین راهی و یا اینکه چکهای معوق باشد، بررسی می شود که این تفاوت ناشی از چیست؟ پس از پیگیری و رفع اختلافات صورت مغایرت بانکی تنظیم می شود و وارد ماه مالی بعد
می شود و این جریانات دوباره تکرار می گردد.
البته این شرحهایی که ارائه شد مربوط به حسابرسی که من در نزد او مشغول بودم،
می باشد و دیگر حسابداران و کمک حسابداران نز هر یک کار مخصوص به خود داشتند، از قبیل: حوق و دسمتزد، تخصیص اعتبار و 000.
‌امور جاری در دست اقدام پس از کنترل اسناد، ثبت وتنظیم اسناد نقل و انتقال حساب، دفتر بانک، تطبیق دفتر بانک با اسناد و ثبتهای کامپیوتری و تهیه صورت مغایر بانکی مربوط به سال 81 و افتتاح مجدد حسابها می باشد و در حال حاضر به حسابهای سال 82 رسیدگی می شود.

برنامه های آینده
    در آینده نیز در این واحد مابق امروز و دیروز به حسابها و اسناد و مدارک ماهها و روزهای آینده که به دست خواهد رسید و عملکردهای آتی شهرداری رسیدگی و عمل خواهد شد.
تکنیکهائی که توسط رشته مورد نظر در سازمان بکار می رود
    در واحد حسابداری شهرداری حسابداران از سیستم حسابداری دولتی نقدی و تعهدی استفاده می شود که به علت وسعت عملیات از چندین حسابدار و کمک حسابدار برای انجام امورات و ثبت و کنترل حسابها بهره گیری می شود که کار و وظایف هر کدام متفاوت است. مثلاً یکی مسئول تخصیص اعتبار و انجام ثبتهای مربوط به مساعده را بر عهده دارد، یکی مسئول جمع آوری اطلاعات مربوط به حقوق و دستمزد کارمندان رسمی و ثابت را بر عهده دارد که یک کمک حسابدار نیز دارد، یکی مسئول جمع آوری اطلاعات مربوط به حقوق و دستمزد کارگران رسمی و قرار دادی و یا روزمزد و محاسبه و پرداخت آنها را دارد و یا اینکه یکی دیگر نیز متصدی کامپیوتر و ممیزی ریاست و ثبتهای خود را بوسیله کامپیوتر اعمال می کند و بالاخره شخصی که بنده زیر نظر او مشغول به فعالیت هستم و نزدش کارآموزی می کنم کارشناس حسابداری است که مسئول رسیدگی به حسابهای جاری شهرداری و حسابرسی بانکی سازمان است و هر کدام از تکنیکها و روشهای مخصوص به خود استفاده می کنند و چون بیشتر کارها با کامپیوتر انجام می گیرد تکنیک خاص و مشخصی که بشود از آن شرح بیشتری داد و نمی توان روش خاصی پیشنهاد کرد.


خرید و دانلود - 7,700 تومان
تبلیغات متنی
فروشگاه ساز رایگان فایل - سیستم همکاری در فروش فایل
بدون هیچ گونه سرمایه ای از اینترنت کسب درآمد کنید.
بهترین فرصت برای مدیران وبلاگ و وب سایتها برای کسب درآمد از اینترنت
WwW.PnuBlog.Com