امروز سه شنبه 03 خرداد 1401 sell.cloob24.com
0

گزارش کارآموزی معماری-نماکاری در 24 صفحه


فهرست مطالب
عنوان       صفحه
بخش اول: آشنایی کلی با مکان کار آموزی 1
بخش دوم: آموخته های اجرایی   1
گزارش اصلی      1       
1 تعریف و هدف از داربست    1
انواع داربست    2
2 سنگ کاری     5       
تعریف سقف 9
پوشش سقف های شیب دار     10
تعریف سقف کاذب و انواع آن      12
موزاییک فرش   14
طریقه ساخت موزاییک    16
سرامیک کاری   17
سفید کاری    21     
مقدمه:  
در دنیای امروز و آینده فن آوری کارهای اجرایی همراه با نوآوری که هر روز صنعت ساختمان را متاثر می کند لزوم آموختن هرچه بهتر روش های درست کارهای عملی ساختمانی را ایجاب می کند.
نحوه انتخاب درست و بجای مصالحی چون آجر، سیمان، گچ، بلوک و دیگر مصالح و همچنین طرز درست مصرف کردن آنها از اهمیت فراوانی برخودار می باشد.
از آنجا که مصالح ساختمان و نیز مصالح جنبی و وابسته ی به آن بسیار فراوان ومتنوع می باشد بنابراین لزوم اجرای عملیات ساختمانی چه در کارگاههای آموزشی و یا در کارگاههای اجرایی ساختمانی کمک شایایی به ما خواهد نمود.

تشکر وقدردانی:

در پایان نهایت سپاس و قدردانی را از استاد ارجمندم جناب آقای مهندس
 گله خیلی و همچنین علیزاده مقدم سرپرست کارگاه شرکت فنی و مهندسی ایمن فراز گلستان را دارم و از خداوند آرزوی توفیق روز افزون برای این دو عزیز می نمایم.
بخش اول: آشنایی کلی با مکان کار آموزی
این پروژه مدرسه ای است دو طبقه با اسکلت بتونی و سقف تیرچه بلوک که دارای 3 قسمت اصلی و کلی می باشد:
1 قسمت شرقی مدرسه که مربوط به کلاس دانش آموزان می باشد.
 2 قسمت مرکزی که ساختمان اداری مدرسه است.
3 قسمت غربی مدرسه که شامل نمازخانه می شود. نمای این ساختمان کاملا سنگی است پوشش سقف نیز از جنس سفال می باشد. در گذشته در این مکان مدرسه و سرویس وجود داشت که بعد از تخریب مدرسه و سرویس جدیدی که 8 چشمه می باشد درست شد، سقف سرویس هم از جنس سفال است.
4 زمان اجراء کار: این پروژه نزدیک به 3 سال می باشد که در دست اجراء است و باید تحویل داده شود.
بخش دوم: آموخته های اجرایی
گزارش اصلی:
یکی از عمده کارهایی که در این مدت مشاهده کردم نصب و جمع کردن داربست بود زیرا مساحت زیادی در این کار مربوط به نصب سنگ بود که توضیحات بیشتر در پایین توضیح داده می شود.
1 تعریف و هدف از داربست
کارگر تا زمانی که روی زمین ایستاده، می تواند تا ارتفاع محدودی کار کند و برای ادامه کار در قسمت بالا، باید وسیله ای در زیر پای خود قرار دهد. بدیهی است هر چه ارتفاع دیوار بالا رود، وسیله ی زیر پا هم باید بلندتر شود. این وسیله در کارهای ساختمانی داربست نام دارد. در قدیم برای اجرای ساختمان های بلند،‌ با ریختن تدریجی خاک به زیر پای بنا، کف را کم کم بالا می بردند و ارتفاع مورد نیاز را تأمین می کردند. پس از احداث و انجام ساختمان، خاک ریخته شده را برمی داشتند تا به کف


اولیه برسند. از یک طرف پر زحمت بودن این عمل و از طرفی نیاز روزافزون به ساختمان های بلند، انسان را وادار کرد تا از وسیله ای سبک و راحت برای این منظور استفاده و جمع کردن داربست کند. همراه با سبکی و راحتی، مسأله ی ایمنی، سرعت در برپایی، استفاده و جمع کردن داربست هم برای انسان مطرح بود تا بلاخره به داربست های امروزی دست کیافت.
انواع داربست
1 داربست کوتاه:
در ساختمانهایی با ارتفاع کم و در ساختمان های داخلی، ار داربست های کوتاه و سبک استفاده می کنند. معمولا در این مورد دو عدد شبکه و یک یا دو تخته زیر پا قرار
می دهند این کار اصولی و ایمنی نیست بخصوص موقعی که از شبکه به صورت خوابیده استفاده شود زیرا چرخش ناگهانی شبکه، احتمال سقوط کارگر را به دنبال دارد. استفاده از خرک به خاطر امنیت بیشتر به مراتب بهتر از شبکه است. خرکها را از چوب یا فلز می سازند. خرکهای چوبی را اگر با چهار تراش هایی به ابعاد 8×8 یا 10×10 سانتی متر بسازند و در آن ها به اندازه ای کافی تخته های چپ و راست و دستک به کار برند از کارایی خوبی برخوردارند. حداکثر فاصله دو خرک از یکدیگر 3 متر است و در صورت نیاز، 2 خرک را می توان روی هم قرار داد به شرط آنکه ارتفاع آنها از 4 متر بیشتر نشود. با دو عدد نردبان دو طرفه و تخته زیر پایی، داربستی موقت برای کارهای سبک می سازند.
2 داربست بلند فلزی:
این داربست ها را با لوله های فولادی با قطر 3/48 میلی متر یا حداقل 4 میلی متر و بست های مربوط مونتاژ می کنند با اتصال لوله ها به یکدیگر به وسیله بست ها در زمانی نسبتاً کوتاه می توان داربستی ثابت و محکم بوجود آورد و از آن برای کار در ارتفاع استفاده کرد. برای جلوگیری از واژگون شدن، باید داربست را به طریقی مناسبی به دیوارهای ساختمان مهار کرد. حداکثر فاصله دو مهار از یکدیگر 6 متر است.
وسایل اتصال و متعلقات مربوط کبه داربست بلند فلزی:
1 بست زوجی: این بست وسیله اتصال لوله های عرضی به پایه های عمودی است.
2 بست گردان: به وسیله این بست، دو لوله را می توان به هر زاویه ای به هو وصل کرد.

3 بست لوله های افقی: این بست دو لوله افقی را تحت زاویه ی 90 درجه به یکدیگر وصل می کند.
4 میله ی شکاف دار اتصال: برای طویل کردن دو لوله ی داربست به کار می رود.
5 پایه ی قابل تنظیم: به جداره ی داخلی پایین لوله متصل می شود و به وسیله آن ارتفاع پایه ی داربست تنظیم می شود.
3 داربست (سکوی) پیش آمده:
این نوع داربست از سطح ساختمان به صورت سکو بیرون می زند و به همین جهت به آن داربست پیش آمده می گویند. این داربست به دیواره های ساختمان تکیه دارند و در مکان هایی که بر پا سازی داربستهای مرسوم از سطح زمین غیر ممکن یا پرهزینه باشد مورد استفاده قرار می گیرد. همین طور که ساختمان بالا می رود، آنها هم از دیوار باز می شوند و توسط جرثقیل در محل جدید نصب می شوند و به این ترتیب در مصالح داربست صرفه جویی زیادی بعمل می آید.
2 سنگ کاری:
1 ابزار: دستگاه فرز حافظ دار خط کش میخ سرکج کاردک و گونیا
2 مراحل کار گذاشتن سنگ پلاک:
الف) در نما سازی گسترده، قبل از نصب سنگ های بی رنگ و شیری و مرمر و نظایر آن در ازاره از سنگ سیاه رنگ دو تشیه در یک یا در چند رج استفاده می شود.
ب) بعد از نصب سنگ سیاه دو تشیه سنگ پلاک شیری یا به رنگ دیگر یا یک سانتی متر پیش آمدگی نصب می شود که جلوه خاصی به نما می دهد.
ج) گاهی بعد از کار گذاشتن سنگ ازاره از وجود قرنیز سنگ به ضخامتهای مشخص استفاده می شود. لبه های سنگ قرنیز پخ زده می شود.
د) بعد از کار گذاشتن سنگ قرنیز سنگ نما نصب می شود.

1 ملات بین دو دلیل به صورت تخت و بلندتر از سطح زیر موزاییک دلیل به اندازه 50 میلی متر پخش می شود.
2 ریسمان کار را بین دو دلیل کشیده و تنظیم می کنیم.
3 موزاییک فرش با رعایت درز و قرار نگرفتن ملات بین درزها، تخماق زدن و هم بادسازی در راستای ریسمان کار بنایی اجرا می شود.
تمییز کردن سطح موزاییک فرش شده:
1 پس از دوغاب ریزی با کمچه کش دوغاب سفت شده درزها را پر می کند.
2 گرد سنگ و خاک سنگ را به نسبت یک پیمانه از هر یک به صورت خشک مخلوط کرده بر سطح دوغاب لای درزها می پاشیم و روی سطح موزاییک فرش پهن می کنیم.
3 دوغاب ماسه سیمان را گرد سنگ و خاک سنگ جذب می کنند از این رو با لبه کمچه، خاک سنگ و گرد سنگ نمناک از سطح موزاییک فرش جمع آوری می شود.
4 پس از پایان کار، با پارچه سطح موزاییک فرش و درزها تمییز می شود.
طریقه ساخت موزاییک:
به این ترتیب است که ملات ماسه سیمان کم آب را در قالب می ریزند و آن را تحت فشار قرار می دهند تا متراکم شوند. برای ازدیاد مقاومت، در زمان خوگیری آن را مرطوب نگه می دارند.
موزاییک از دو قشر تشکیل شده است:
الف) قشر زیرین یا آستر که مخلوطی از سیمان پرتلند و ماسه شسته به قطر 5 میلی متر و به نسبت حجمی 1 به 3 است (1 قسمت سیمان و 3 قسمت ماسه)
ب) قشر رویه (پاخور) که در معرض سایش است و از سیمان پرتلند با تکه های سنگ، خاک سنگ و پودر سنگ به صورت صیقلی ساخته شده است. سطح موزاییک ممکن است آج دار یا ساده باشد و به صورت مربع یا چند ضلعی با ابعاد مختلف ساخته
می شود.
پر مصرف ترین ابعاد موزاییک 5/2×25×25 و 3×30ه30 سانتی متر می باشد و بعد از آنها 40×40×40 سانتی متر است.
سرامیک کاری:
محاسن سرامیک: پوشش کاشی به خاطر صیقلی بودن، عدم نفوذ آب و رطوبت، همچنین امکان شست و شوی سریع و رعایت بهداشت بسیار مورد توجه است.
معایب سرامیک:
1 سرامیک در مقابل تغییرات ناگهانی دما، آسیب پذیر است.
2 بعلت ترد بودن جنس لعاب سرامیک باید توجه داشت به سرامیک ضربه وارد نشود زیرا این کار در سرامیک کاری باعث خرد شدن، شکستن و جدا شدن سرامیک از سطح کار می شود.
نحوه بریدن و نیمه کردن سرامیک:
1 اندازه مورد نیاز را روی سطح سرامیک نشانه گذاری می کنیم.
2 با مداد، خط نشانه سرتاسری بر پشت سرامیک رسم می شود.
3 کناره سرامیک دیگر یا خط کش را در راستای خط پشت سرامیک قرار می دهیم.
4 به وسیله میخ بلند سرکج یا معمولی چند بار در راستای خط کش می کشیم تا گل سرامیک با گود شدن دارای خط سرتاسری شود. گاهی با الماس روی سرامیک خراش می هیم.
5 پس از گود شدن گل پشت سرامیک به اندازه دو میلی متر، سرامیک را از سطح رو در محلی مستقیم، ثابت و با لبه تیز قرار می دهیم.
6 با اهرم کردن از دو طرف سرامیک به طرف پایین، کاشی دو نیمه می شود.
آماده سازی سطح دیوار برای کار گذاشتن کاشی
1 برای کار گذاشتن سرامیک، سطح دیوار باید با دقت تمیز شود، زیرا وجود گرد و خاگ روی دیوار نمی گذارد ملات ماسه و سیمان و یا دوغاب ماسه و سیمان به دیوار بچسبد، چنانچه بندهای دیوار با ملات زیادی پر شده باشد، باید آن را تراشید.
2 پس از تمیز کردن دیوار باید چند مرتبه روی آن آب پاشید تا خیس شود و آجر دیوار آب ملات را جذب نکند و در اصطلاح ملات نسوزد و به دیوار بچسبد.
کارگذاشتن کاشی بر سطح دیوار:
«کار گذاشتن کاشی روی سطح دیوار به 3 روش انجام می گیرد به دلیل اینکه در پروژه مورد نظر از روش دوغاب ریزی استفاده شده این روش بیشتر توضیح داده می شود»


خرید و دانلود - 7,700 تومان
تبلیغات متنی
فروشگاه ساز رایگان فایل - سیستم همکاری در فروش فایل
بدون هیچ گونه سرمایه ای از اینترنت کسب درآمد کنید.
بهترین فرصت برای مدیران وبلاگ و وب سایتها برای کسب درآمد از اینترنت
WwW.PnuBlog.Com