امروز سه شنبه 03 خرداد 1401 sell.cloob24.com
0

گزارش کارآموزی شرکت صنا الکترونیک در 16 صفحه


شرکت صنا الکترونیک (سهامی خاص) با مدیریت مهندس حمید رضا نعیمی سرابیان در پائیز سال1381 تآسیس گردیدکه با پیگیریهای مهندس نعیمی در اواخر تابستان سال 1382 شرکت صنا الکترونیک رسما به ثبت رسید. در اواخر بهار سال 1387 با گفتگوهایی که بین من و مهندس نعیمی صورت گرفت قرار شد که من از تاریخ 20/4/1387 (که پس ازانتخاب واحد ترم تابستان زمان و شروع کارورزی تعین گردید) به عنوان کارآموز در شرکت صنا الکترونیک فعالیت داشته باشم و دوران کارآموزی (240ساعت=8ساعت×30روز) را زیر نظر مهندس بهزاد کریمی را با فعالیت در این شرکت سپری کنم.

  از فعالیتهای این شرکت می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

1-      طراحی و ساخت سیستم های الکترونیکی و مخابراتی
2-      اتوماسیون دستگاههای صنعتی(PLC. میکرو کنترلر)
3-      مجری دوربینهای مدار بسته و سیستم های حفاظتی

  که بخش عمده فعالیتهای این شرکت بر روی طراحی و ساخت مدارهای الکترونیک و اجرای مدارهای قدرت و فرمان دستگاههای صنعتی  می باشد.

توجه:
1-      باید اعتراف کرد که آیتم سوم به دلیل رکود اقتصادی به فعالیتهای این شرکت اضافه گردیده است.
2-      مهندس نعیمی دائی من می باشد ولی خوشبختانه یا متاسفانه ایشون مانند یک کارآموز غریبه با من برخورد می کردند.
3-      و نکته دیگری که باید به آن اشاره کرد در این شرکت منشی خانوم  وجود نداشت نمیدونم با چه انگیزه ای در محل کار حاضر می شدم.
4-      مهندس ما اونجا به تی کشی هم افتاده بودیم خلاصه اگر مهندس نشیم نظافتچی خوبی میشیم.
همان طور که در مقدمه عرض کردم بخش عمده فعالیتهای این شرکت بر روی طراحی و ساخت مدارهای مختلف الکترونیک می باشد که این امر سبب می شود که با شرکتهایی که در این راستا فعالیت دارند به عنوان شرکت مکمل (بخش سیستمهای الکترونیک) با این شرکتها و گروههای صنعتی  همکاری داشته باشد که بخش هایی که در تخصص این شرکت می باشد طراحی و به مرحله اجرا در آورد.از جمله شرکتهایی که شرمت صنا الکترونیک بخش طراحی و اجرای سیستمهای قدرت و فرمان این شرکتها را بر عهده داشت نمی توان به شرکت برین صنعت افتخار اشاره کرد که من بخش عمده دوران کارآموزیم را بر روی سیستم های این شرکت کار می کردم. دستگاه تولیدی در مجموعه برین صنعت افتخار که در سیستمهای قدرت فرمان این مجموعه دست ما بوده دستگاه  دوخت و برش و چاپ کیسه های الیاف مصنوعی (پلی پرولین)می باشد که در CDهمراه گزارش کار در 3 track موجود می باشد که track اول مربوط به تولید الیاف مصنوعی و track دوم مربوط به تولید کیسه ها توسط الیافهای مصنوعی و  track سوم قسمت چاپ و برش و دوخت می باشد که در حیطه کاری شرکت صنا الکترونیک می باشد به تصویر درآمده است.
این گزارش کار به دلیل این که پس از گذشت یک ماه از اتمام کارورزی تهیه شده کیفیت چندانی ندارد البته اگر به صورت روزانه تهیه می شد هم بهتر و هم پر بارتر از این می شد امیدوارم که همین مقدار تهیه شده کفایت کند.
اولین روز کار ورزی من مورخ 20/4/1387 بود که با هماهنگی های شب گذشته اش با مهندس نعیمی صورت گرفت قرار شد که ساعت 8 صبح 20/4/1387 در محل کارگاه شرکت برین صنعت افتخار (کیلومتر 3 جاده قوچان مقابل البسکو کوچه بعد از قطعات خاور نبش میلان اول)حاضر شوم ولی به دلیل اینکه روز اولی بود که به کارگاه می رفتم با تاخیر ساعت 8:45 رسیدم. اون روز , روز اول آشنایی من با کار و اعضای تیم فنی شرکت صنا الکترونیک و برین صنعت افتخار بود.
در روز اول کارورزی , فعالیت چشم گیرو چندانی نداشتم. چون جلسه اول من بود بیشتر جنبه آشنایی و معرفی اجزا و اصول کار را داشت. روز اول بدین صورت سپری شد...!
در روزهای دوم , سوم  ,... به منتاژ و پشتیبانی و گارانتی سیستم ها سپری شد. منظورم از پشتیبانی این است که به دلیل اینکه سیستمهای مونتاز شده توسط این شرکت به گونه ای طراحی شده که کسی جز خود این شرکت سر در نمی آورد و جهت فروش سیستم ها این مزایا را برای مشتریان خود در نظر گرفته است البته به کیفیت و کارا بودن سیستم های خود اطمینان دارند زیرا لوازم به کار رفته در این سیستم ها از نوع مرغوب تهیه گشته است و توسط مهندسین مجرب مونتاژ شده است.
اکنون به تشریح اجزای تشکیل دهنده این سیستمها می پردازم که در حین تشریح قطعه به کارایی این قطعه در سیستم اشاره می کنم:

این بخش دو گروه اصلی تقسیم می شود:
1-      سیار((box system
2-      ثابت
هر دو این گروه از سیستمها کارایی مشابه دارند که فقط نحوه استفاده از آنها فرق دارد و حتی اجزاء تشکیل دهنده هر دو یکی می باشد.
سیستم سیار((box system
سیستم سیار control box c.p.s)
 حروف c.p.s  بر گرفته شده از حروف اول کلمات Cut. Print. Sewمی باشد (به معنی جعبه کنترل برش,چاپ,دوخت می باشد) که این سیستم جهت سهولت انجام کار و سرویس دهی  در خارج از استان بر روی دستگاههای مربوطه جهت بازسازی و به روز کردن(up date system (دستگاههای قدیمی طراحی و تهیه گشته است.که تصویر آن در عکس فوق قابل مشاهده می باشد.

سیستم ثابت
سیستم ثابت:
این سیستم بر روی دستگاهها در کارگاه بر روی دستگاههای مربوطه نصب می گردد که همراه با دستگاه بصورت خط کامل به مشتریان عرضه می گردد. که نمای داخلی آن در عکس فوق قابل مشاهده است.

اکنون به معرفی و  اجزای تشکیل دهنده این مجموعه الکترونیکی می پردازیم:
این سیستم از سه گروه عمده تهیه گشته که عبارتند از:
1-     پانل کنترل
2-     محتوای درونی box
3-     قطعات خارج از box مرتبط با سیستم

هر یک از قسمتهای فوق شامل چند بخش دیگر می شوند که عبارتند از:
1-  پانل کنترل:
-       ولوم های تنظیم
-       چراغ های سیگنال
-       کلید power
-       نمایشگر P.L.C
-       ترموستات
2-    محتوای درونی BOX:
       اینورتر
       سرو درایو
       مقاومت بریک
-       کنتاکتور
-       فیوز
-       P.L.C
-       ماژول آنالوگ P.L.C
-       اتصالات
-       ترمینالها
3-    قطعات خارج از BOX مرتبط با سیستم:
3-1-       رله
       سنسور
3-3-       موتور

-P.L.C:
متشکل است از یک سری ترمینالهای ورودی و خروجی که ترمینالهای ورودی از یک سری سنسور و شاسی ها فرمان می گیرد که پس از اعمال و اجرای برنامه ها بر روی داده های ورودی , فرمانهای خروجی را صادر کرده و از ترمینالهای خروجی خارج می کند. که می توان رله و سیتمهای دیگر را راه اندازی نمود. PLC به کار رفته در این سیستم از نوع FATEK می باشد که ورودی ها را با X و خروجی هارا با Y مشخص نموده است. که در شکل زیر در سمت چپ نمایش داده شده است.

-ماژول آنالوگP.L.C:
ماژول آنالوگ ولتاژ دیجیتال PLC را به آنالوگ تبدیل کرده. که از آن می توان جهت رته اندازی اینورترها استفاده نمود. که در شکل فوق در سمت راست PLC قابل مشاهده می باشد.
-اتصالات:
همان سیمهای رابط بین  قطعات می باشد که توسط بستهای پلاستیکی دسته بندی شده و در درون DARK جهت زیبایی کار قرار می گیرد هر چه سیمهای بکار رفته الوان تر باشند عیب یابی سخت افزاری نیز راحت تر می گردد. مانند شکل زیر:


خرید و دانلود - 7,700 تومان
تبلیغات متنی
فروشگاه ساز رایگان فایل - سیستم همکاری در فروش فایل
بدون هیچ گونه سرمایه ای از اینترنت کسب درآمد کنید.
بهترین فرصت برای مدیران وبلاگ و وب سایتها برای کسب درآمد از اینترنت
WwW.PnuBlog.Com