امروز یکشنبه 01 خرداد 1401 sell.cloob24.com
0

گزارش کارآموزی اداره پست منطقه 14-حسابداری مالی در 46 صفحه


مقدمه
حسابداری یکی از علومی است که همه روزه اکثر افراد با آن سرو کار دارند و برخی به صورت تخصصی و برخی به صورت تجربی از آن استفاده می کنند. حسابداری این امکان را به ما می دهد که میزان سوددهی وهزینهها را به صورت علمی و دلخواه تغییر دهیم. اطلاعات مربوط به این رشته مورد استفاده عموم مردم از مدیران صنایع، سرمایه گذاران،‌ تجار و اصناف تا استفاده کنندگان محصولات و خدمات می باشد و باعث می شود تا اعداد و ارقام نامفهوم و گیج کننده به صورت اطلاعات جالب توجه و قابل نتیجه گیری در دسترس قرار گیرد.
فراگیری این فن به صورت تخصصی، نه تنها به صورت یک حرفه مطرح می‌شود بلکه در زندگی خصوصی و شخصی نیز کارساز می باشد. به طور مثال نحوه صحیح بودجه بندی، تقسیم هزینه، تعیین قیمت تمام شده، روش های پیمانکاری، معاملات  اوراق بهادار، تعیین استهلاک دارایی ها، انواع سرمایه گذاری، حسابداری با توجه به تورم و... از بحث های ارائه شده در این گروه می‌باشد. حسابداری جدید در امیران قدمتی پنجاه ساله دارد. ابتدا حسابداری در موسسات خارجی که در ایران کار می گردند از قبیل شرکت نفت و پس در بانکها و سایر شرکتها و موسسات گسترش یافت. بعد از جنگ جانی دوم بدلیل تماس بیشتر ایران با کشورهای توسعه یافته اهمیت حسابداری به عنوان یک حرفه ضروری در جامعه احساس شر و امروزه با پیشرفت روزافزون صنعت و تجارت و بدلیل تنوع و پیچیدگی حسابهای سازمانهای مختلف اقتصادی و همچنین لزوم اعمال مدیریت برتر و نیاز مدیران به استفاده از اطلاعات مالی مفید سازمان خود موجب گردیده که حسابداری به صورت یک فن نوین به عنوان ابزاری قدرتمند در سیستم اقتصادی بکار گرفته شود. در پایان شاید بتوان حسابداری را به عنوان پایه اصلی صنعت، تولید و ادامه‌خدمات معرفی کرد. چرا که بدون وجود حسابداری و ثبت دقیق و نتیجه گیری صحیح از اطلاعات، پایه اصلی شرکت که همان سرمایه و نقدینگی است به لرزه درآمده و چه بسا که شرکت را به انحلال بکشاند.

تاریخچه پست
ریشه ها و منابع پست در اعمال قرون و اعصار گذشته نهفته است. در کشورهای باستانی مانند چین، ایران، مصر، یونان، امپراطوری روم اثری از پست را می بینیم که از یک نوع سیستم ارتباط افکار یا پیغام آوریهای کتبی و شفاهی است که اساس و سازمان آن را مردانی تشکیل می‌داده اند که با استفاده از چاپارخانه هاو اسب هایی که در مسیر راه قرار می گرفته اند وظایف خود را انجام می داده اند. بدین سان پست درآن زمانها فقط وسیله ای انحصاری در اختیار پادشاهان وشاهزاده گان بوده که به ناچار می بایستی اواخر خود را در دورترین نقاط قلمرو کشورشان ابلاغ نمایند. صومعه ها و کلیساها نیز به نوبه خود به برقراری سرویس مخصوص به خود همت گماشتند و دامنه انشعابات این سرویسها به همان اندازه ایکه مذهب توسعه می‌یافت، گسترده می شد بالاخره تحت تأثیر فعالیت اصناف و پیشه وران و هنگامی که بنیاد زندگی اجتماعی وجود خود را به هم رسانید، فقط این دسته از مردم یعنی اصناف و پیشه وران به وسیله پستی که در اختیار پادشاهان و صومعه ها و کلیساها بود، توانستند احتیاجات ارتباطی خود را مرتفع نمایند.
این تشکیلات مقدماتی پست که تقریباً حالتی نیمه دولتی و نیمه خصوصی داشت تا قرون وسطی دوام یافت، ولی به زودی معلوم شد که این تشکیلات ابتدایی و محدود قادر نخواهد بود احتیاجات جامعه ای را که دائماً در حال تحول به سر می برد برآورده سازد، از طرفی اختراع چاپ که کم کم آموزش و تعلیمات همگانی را در قشرهای مختلف مردم گسترش می‌داد، باعث افزایش مستمر مبادلات گردید. تحت تأثیر چنین نیازهایی، پست راهی جز توسعه و گسترش نداشت. اختراع کشتی های بخار و به وجود آمدن راه آهن، برای پست تحول و دگرگونی دیگر را در برداشت. در این زمان ادارات پست این واقعیت را درک کردند که بر ای تسریع در امر مبادلات بین المللی خود در سطحی برابر و موازی با وسایل موجود حمل و نقل چاره ای جز ساده کردن تشریفات و بخصوص یکنواخت و کم کردن نرخهای پستی خود ندارند. در این راستا اشخاص زیر اقدامات مهمی را انجام دادند. که منجر به سازماندهی پست بین الملل گردید:
1)  رولاند هیل (ابداع مستمر)
2) فن هرفلوت؛ مطالعاتی دایر بر اتخاذ نرخهای بین المللی ساده و یکنواخت شده بودن در نظر گرفتن هزینه ترانزیت ارائه کرد.
3) فالوئل دویاسی؛ ایجاد یک مجمع پستی جهانی به منظور وضع تعرفه ها و نرخهای پستی ساده یکنواخت (1855)
4)  مونتگمری بلر: پیشنهاد تشکیل کنفرانس پاریس درسال 1862
5) هنریخ فن استفان؛ موفق ترین شخصیت متحول کننده پست بین الملل می باشد که به پیشنهاد وی کنفرانس بین المللی پست در 15 سپتامبر 1874 در شهر برن (سوئیس) با حضور 22 کشور برگزار شد که در تاریخ 9 اکتبر  همان سال یک قرارداد پستی به امضاء رسید که در این قرارداد تأسیس یک اتحادیه پستی جهانی نیز در نظر گرفته شده بود به همین مناسبت، 9 اکتبر مطابق با 17 مهر به عنوان روز جهانی پست انتخاب گردید. پس از تأسیس اتحادیه پستی جهانی (UPU) در سال 1874، ایران نیز به عنوان بیست ونهمین کشور عضو در سال 1877 م. به اتحادیه مذکور ملحق گردید. در حال حاضر 190 کشور در اتحادیه عضویت دارند. مقر این اتحادیه و نهادهای دائمی آن در شهر برن (سوئیس) قرار دارد. طبق ماده یک اساسنامه اتحادیه، کشورهایی که تحت عنوان UPU این اساسنامه تأیید کرده اند، یک قلمرو و  واحد پستی را برای مبادله متقابل پست نامه ها تشکیل می دهند. آزادی ترانزیت در سراسر قلمرو اتحادیه تضمین شده است. در واقع هدف اتحادیه تأمین سازمان و اعتلای سرویسهای پستی و مساعدت در جهت گسترش همکاریهای بین المللی است. علاوه بر آن اتحادیه مذکور در حدود امکانات برای کمکهای فنی پستی مورد تقاضا کشورهای عضو تشریک مساعی می نماید.
زبان رسمی اتحادیه طبق اساسنامه اتحادیه زبان فرانسه می باشد و زبان انگلیسی نیز در سال 1994 به عنوان زبان کاری اتحادیه تعیین شد و اکثر اسناد و مدارک اتحادیه به زبانهای اسپانیولی – پرتغالی – انگلیسی – عربی – روسی ترجمه می‌شود و هزینه خدمات ترجمه توسط گروه زبانی درخواست کننده تقبل می‌شود.
تعریف پست:
برای پست تعاریف زیادی شده که هر یک از آنها بیانگر تمام یا قسمتی از فعالیتهای پست می باشد که چند نمونه از آن در زیر آمده است.
1)  پست عامل ارتباط کتبی بین انسانها است.
2)  پست یک شبکه رابطه بین کلیه امور هر جامعه است.
3) پست یک وسیله ارتباطی ارزان قیمت و بسیار مهم داخلی و بین المللی است.
4) پست یک شبکه رابط بین کلیه امور هر جامعه است که در امر جا به جایی مراسلات و افاضات و پول وسایر اوراق بهادار و هر گونه مرسوله ای که مجاز به حمل و نقل آن باشد فعالیت می کند.
کلمه‌پست:
از نظر لغوی، واژه پست از کلمه سانسکریت Postas «پوستاس» به معنی ثابت می باشد که بعدها به زبان لاتین منتقل شده و در معنی و لفظ دگرگون گشته و به لغت Posta مشتق از اسم مفعول Positus به معنی امانت گذاردن مبدل شده این کلمه در زبان یونانی به صورت پیستولی استعمال شده و در زبان ایتالی نیز به صورت Poste به کار برده می شود.
عملیات مهم پست:
امین اموال:
امین اموال ماموری است که از بین مستخدمین رسمی با پیشنهاد مدیر کل اداره اجرایی و موافقت ذیحساب به این سمت منصوب و مسئولیت حفظ وحراست و تحویل و تحول و تنظیم حساب اموال و کالاهای ابوالجمعی خود را بر اساس دستورالعمل آیین نامه اموال وسایر مقررات مربوط به عهده دارد.
وظایف امین اموال:
الف) مسئولیت نگهداری و بروز نمودن گردش فیزیکی حساب کلیه اموال شرکت (از محل منابع طرح جاری و یا امانی) بامشخصات کامل
ب) نظارت بر تحویل و تحول اموار در شرکت
پ) تنظیم فرمهای اموالی وارسال آن به مراجع مربوطه
ت) کنترل آماری اموال موجود در واحدها بطور دوره ای (حداقل یکبار در پایان هر سال)
ج) نظارت بر حفاظت یکی اموال و عنداللزوم تهیه گزارش های مورد نیاز واحدها
چ) تحویل اموال جدید و توزیع آن بین واحدهای شرکت و ثبت و نگهداری آن در مدارک مناسب
ح) انتقال اطلاعات به واحدحسابداری اموال جهت ثبت در سیستم اموال
خ) امین اموال مکلف است برای هر یک از اموال غیر هرمی تحت ابوالجمعی خود با رعایت ترتیب شماره، یک شماره پلاک اختصاص دهد و شماره مذکور را در مورد اموالی که الصاق برچسب به آنهامیسر نباشد، ثبت مشخصات دارایی در سیستم کامپیوتری ابوالجمعی و دفاتر الزامیست.
دفتر اموال:
صورت ریز اموال تحت ابوالجمعی امین اموال در دفتری موسوم به دفتر ثبت می گردد در این دفتر هر یک از اقلام دارایی یک سطر از دفتر را به خود اختصاص می دهد و تغییرات مربوط به آن اعم از جابه جایی تغییر استفاده کننده و... تا زمان فروش در آن سطر نوشته خواهد شد. اموال مزبور به ترتیب شماره پلاک در این دفتر نوشته
می شوند.
درآمد:
موضوع فعالیت شرکت پست جمهوری اسلامی ایران که همانا ارائه خدمات پستی فراگیر در سطح کشور می باشد بهره مندی از یک سیستم حسابداری بازرگانی و یا صنعتی را موجب گردید تا بااستفاده از روشهای مورد عمل در سیستم های مزبور بتوان عملکردشرکت را برای یک دوره مالی محاسبه و گزارش نمود. از همین رو روش محاسبه، وصول جمع آوری کنترل ثبت و ضبط درآمدهای شرکت در قالب یک دستورالعمل اجرایی در مورخ 7/5/1380 به تصویب هیئت مدیره شرکت رسید و از تاریخ 27/5/1380 جهت اجرای واحدبه تمامی ادارات پستی ابلاغ گردید.
با توجه به اهمیت نکات مطروحه از دستورالعمل مذکور، مختصراً به شرح پاره ای از آن می پردازیم:
1)  رعایت اصل روش تعهدی در شناسایی و ثبت و ضبط درآمدهای شرکت
2)  تمرکز حسابهای مالی منجمله درآمدهای شرکت در ذیحسابی و اداره کل امور مالی
3)  الزام به واریز وجوه درآمدهای شرکت به حساب خزانه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران (حساب 1190)
4)  عدم امکان برداشت ازحسابهای رابط در آمد
5)  الزام به واریز پیش دریافتها به حساب درآمد شرکت
6)  لزوم کنترل نقدینه ها
7)  مستندسازی حساب درآمد
8)  طبقه بندی درآمدهای شرکت به تفکیک خدمات پستی و استفادهاز کدینگ واحد در سطح شبکه
بخش اول – درآمد نقدی
1) استخراج و محاسبه درآمدمکتسبه به صورت روزانه و بر اساس روشهای پستی صادره تلخیص و ثبتآنها در دفتر درآمد روزانه توسط هر یک از واحدهای قبول
2) ارسال فرمهای خلاصه درآمد از سطح واحدهایقبول به مراکز شهرستانها و مراکز استانها به امور مالی واحدهای اجرایی
3) لزوم کنترل روشهای پستی تحویلی، مصرفی و درآمدهای محقق شده و جمع آوری روشهای مصرفی.
بخش دوم – درآمد نسیه:
1)نیازهای جامعه و مشتریان کلان شرکت به ارائه خدمات قراردادی موجب ایجاد درآمدهای نسیه گردیده است.
2) با توجه به نحوه وصول خدمات ارائه شده به طرفهای قرارداد، قراردادهابه دو روش تقسیم بندی شده اند.
) قراردادهایی که وصول مطالبات ناشی از خدمات ارائه شده به عهده واحد اجرایی منعقد کننده قرارداد می باشد.
) قراردادهایی که وصول مطالبات ناشی از خدمات ارائه شده به عهده واحد دیگری است.
3) استخراج و محاسبه درآمد مکتسبه بر اساس روشهای پستی صادره، تلخیص و ثبت آنها در دفاتر درآمد روزانه و سایر دفاتر مربوط توسط هر یک از واحدهای ارائه کننده اینگونه خدمات.
4) نگهداری حساب هر یک از طرف قراردادها در دفاتر جداگانه به تفکیک انواع خدمات
5) ارسال صورتحساب برای طرف قرارداد و وصول هزینه پستی متعلق به آن در مقاطع مشخص شده در قرارداد
6) ارسال اطلاعات و مستندات به سایر واحدهای اجرایی که متولی وصول درآمدهای مربوط می باشند.
7) واریز مطالبات وصول شده به حساب خزانه
بخش سوم – جمع آوری وجوه وتنظیم مدارک
1) تمامی واحدهای قبول که دسترسی به بانک ملی برای آنان فراهم است ملزم به واریز تمام درآمد مکتسبه به حساب رابط درآمدذیربط به صورت روزانه هستند.
2) واحدهای قبولی که دسترسی به بانک ندارند می توانند با شرایط ذیل به صورت مقطعی نسبت به واریز درآمدهای خود به حساب رابط اقدام نمایند.
الف) ‌موافقت کارگر
ب)‌پرداخت 40% اضافه بر مزد هر ساعت کار عادی
ج)‌ ساعات کار اضافی نباید از 4 ساعت در روز تجاوز نماید، مگر در موارد خاص با توافق طرفین
د)‌روز جمعه روز تعطیل هفتگی کارگران با استفاده از مزد
کارگرانیکه به هر عنوان روز جمعه کار کنند در مقابل عدم استفاده از تعطیلی روز جمعه 40% اضافه بر مزد دریافت خواهند کرد.
نکته: مطابق قانون کار از ساعت 6 بامداد تا ساعت 22 کار روز و از ساعت 22 تا 6 بامداد روز بعد کار شب محسوب می گردد.
اگر قسمتی از کار در روز و قسمتی در شب انجام شود کار مختلط محسوب می گردد که مطابق قانون کار به آن قسمت از کار که در شب انجام می شود 35% مزد اضافه بر مزد ساعت کار عادی تعلق می گیرد مشروط بر این کارگر نوبت کار نباشد.
فوق العاده اضافه کاری:
به قسمتی از دستمزد ساعت اضافه کاری که علاوه بر نرخ ساعات عادی به کارگر آن پرداخت می شود فوق العاده اضافه کاری می گویند.
نوبت کاری:
مطابق ماده 55 قانون کار،‌کار نوبتی عبارت است از کاری که در طول ماه گردش دارد.
به نحوی که نوبت های آن در صبح یا عصر یا شب واقع می شود.
به 8 کارگر در ماه به طور نوبتی کار می کند، اگر نوبتی کارش در صبح و عصر واقع شود 10% و چنانچه نوبت کار او در صبح و عصر و شب قرار گیرد 15% و در صورتی که نوبت کار در صبح و عصر و شب باشد 22 علاوه بر دستمزد عادی به عنوان فوق العاده نوبت کار پرداخت خواهد شد.
ساعت نوبت کار نباید از 8 ساعت در شبانه روز 44 ساعت در هفته تجاوز نماید لیکن جمع ساعات کار در 4 هفته متوالی نباید از176 ساعت بیشتر شود.
پاداش:
معمولا در دوره مالی یا در پایان هر فصل به مناسبت های مختلف مبلغی به عنوان عیدی و پاداش به کارکنان معمولا در پایان هر سال بر مبنای حقوق و دستمزد توسط هیئت دولت تعیین می گردد.
عیدی سالانه یا پاداش آخر سال کلیه حقوق بگیران اعم از بخش دولتی و خصوصی در سال 1386 تا مبلغ 2.270.000 ریال بدون توجه به مدت کارکرد آنان از پرداخت مالیات بر درآمد حقوق معاف است.
این بدین معنا است که اگر کارگری در سال 86 چه یک روز کارکرد باشد، چه یک روز کارکرده باشد چه 200 روز و چه 365 روز کار کرده باشد معافیت 2.270.000 ریال به او تعلق می گیرد و معافیت عیدی بر حسب روزهای کارکرد می باشد.
برای نمونه: اگر فردی که دارای حقوق معینی به مبلغ 225000000 ریال در ماه باشد و از تیر ماه مشغول به کار شده باشد آنگاه جهت محاسبه عیدی مراحل زیر را دنبال می کنیم.


خرید و دانلود - 7,700 تومان
تبلیغات متنی
فروشگاه ساز رایگان فایل - سیستم همکاری در فروش فایل
بدون هیچ گونه سرمایه ای از اینترنت کسب درآمد کنید.
بهترین فرصت برای مدیران وبلاگ و وب سایتها برای کسب درآمد از اینترنت
WwW.PnuBlog.Com